Schedule

08:00 - 09:00

Registration and welcoming of participants

09:15 - 09:30

Opening remarks

09:30 - 10:30

Plenary talk

John Sullivan
10:30 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 12:00

Plenary talk

Bettina Eick
12:00 -14:00

Lunch Break

14:00 - 16:00

Workshops I.1 to I.7

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 -18:30

Workshops I.1 to I.7

9:30 - 10:30

Plenary talk

Richard Nickl
10:30 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 11:15

Popov prize and Smale prize ceremony

11:15 - 12:15

Smale Prize lecture

12:15 - 14:00

Lunch Break

14:00 - 16:00

Workshops I.1 to I.7

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 - 18:30

Workshops I.1 to I.7

19:30 - 22:00

Boat cocktail-dinner (booking upon registration)

9:30 - 10:30

Plenary talk

Rob Stevenson
10:30 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 12:00

Plenary talk

Kavita Ramanan
12:00 - 14:00

Lunch Break

14:00 - 16:00

Workshops I.1 to I.7

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 - 18:30

Workshops I.1 to I.7

9:30 - 10:30

Plenary talk

Angelika Steger
10:30 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 12:00

Plenary talk

Gérard Ben Arous
12:00 - 14:00

Lunch Break

14:00 - 16:00

Workshops II.1 to II.7

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 - 18:30

Workshops II.1 to II.7

9:30 - 10:30

Plenary talk

Carina Curto
10:30 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 12:00

Plenary talk

Yuri Nesterov
12:00 - 14:00

Lunch break

14:00 - 16:00

Workshops II.1 to II.7

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 - 18:30

Workshops II.1 to II.7

18:45 - 19:15

Homage to Agnes Szanto

19:30 - 20:30

Outreach lecture (public)

Avi Wigderson
20:30 - 22:00

Cocktail (public)

9:30 - 10:30

Plenary talk

Rachel Ward
10:30 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 12:00

Plenary talk

Avi Wigderson
12:00 - 14:00

Lunch Break

14:00 - 16:00

Workshops II.1 to II.7

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 - 18:30

Workshops II.1 to II.7

9:30 - 10:30

Plenary talk

Daniel Kressner
10:30 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 12:00

Plenary talk

Katarina Schratz
12:00 - 14:00

Lunch Break

14:00 - 16:00

Workshops III.1 to III.7

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 - 18:30

Workshops III.1 to III.7

9:30 - 10:30

Plenary talk

Walter Van Assche
10:30 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 12:00

Plenary talk

Maryna Viazovska
12:00 - 14:00

Lunch Break

14:00 - 16:00

Workshops III.1 to III.7

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 - 18:30

Workshops III.1 to III.7

19:00 - 21:00

Panoramic cocktail dinner (booking upon registration)

9:30 - 10:30

Plenary talk

Eva Miranda
10:30 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 12:00

Plenary talk

Ben Adcock
12:00 - 14:00

Lunch Break

14:00 - 16:00

Workshops III.1 to III.7

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 - 18:30

Workshops III.1 to III.7